De veranderingen om ons heen maken een aanpassing in onze manier van werken en organiseren noodzakelijk. Samen gaan we ontdekken hoe we nog beter kunnen inspelen op de vraag van de cliënt en maatwerk kunnen leveren, rekening houdend met de nieuwe eisen die aan ons werk worden gesteld. Professionals moeten de ruimte krijgen om in hun lokale omgeving met de lokale partners de klantvraag goed te kunnen beantwoorden. Zo worden we platter, slagvaardiger en kostenefficiënter. En dat betekent meer tijd en geld voor de cliënten. Want om hen gaat het.
Sinds kort is een aantal teams van RIBW K/AM gestart met zelforganiserend werken. Zij gaan een jaar lang uitproberen wat wel en niet werkt, zodat na dit jaar ook de rest van de organisatie kan overstappen op deze nieuwe manier van werken. Alhoewel, nieuw… Natascha is persoonlijk begeleider bij De Noordrand, een beschermd wonen-locatie in Nieuw-Vennep. “Onze teamleider liet ons altijd al heel veel zelf doen en regelen. Toen we de kans kregen om dit jaar het zelforganiserend werken te gaan uitproberen, zagen we dat als een logische volgende stap. Er is in de dagelijkse gang van zaken niet eens zo veel veranderd. Wel hebben we het vergaderschema helemaal omgegooid; we vergaderen nu nog maar twee keer per maand met het hele team, veel efficiënter. Als er tussentijds iets is, weten we elkaar wel te vinden.” Dat klinkt allemaal leuk en aardig, maar hoe worden cliënten hier nou beter van? Natascha: “We kunnen nu veel sneller handelen. Als een cliënt voorheen iets wilde, moesten we soms via onze teamleider en diens manager wachten op een antwoord van de centrale afdelingen. Nu kunnen we zelf direct zo’n vraag van een cliënt oppakken.”
Ashraf (35 jaar) is cliënt op De Noordrand. Ook hij ziet vooral voordelen van het zelforganiserend werken. “Eerst moesten we voor het aanvragen van ons ontspanningsgeld bij de teamleider zijn. Als die er niet was – ziek, met vakantie, of afspraken buiten de deur – moest je wachten tot hij er weer was. Vervolgens gingen er dan nog een paar dagen overheen voordat je je geld kreeg, omdat dat centraal werd geregeld. Daar kon hij op zich niets aan doen, zo ging dat gewoon. Nu kunnen we het direct aan iemand van het team vragen en dan wordt het meteen geregeld. Dat maakt je een stuk minder afhankelijk.” Missen ze dan niets van ‘vroeger’? Ja toch, de teamleider zelf, als persoon. “Ik vind het een heel leuke vent en ik vind het jammer dat ik hem nu niet meer dagelijks zie.”